در طول تاریخ ، ما ساختارها و شهرهای چشمگیری را فقط برای برخورد آنها با نیروهای طبیعت ساخته ایم. زلزله ها یکی از مخرب ترین نیروهای زمین هستند – امواج لرزه ای در سراسر زمین می توانند ساختمان ها را تخریب کنند ، جان افراد را بگیرند و هزینه های هنگفتی را برای از بین بردن و ترمیم هزینه کنند.

https://www.tejarat-gram.ir/blog/industrial-articles/earthquake-materials

طبق مرکز ملی اطلاعات زلزله ، هر ساله به طور متوسط ​​20،000 زمین لرزه رخ می دهد – 16 مورد از آنها فاجعه بزرگ است. در تاریخ 20 سپتامبر 2017 ، یک ریشتر 7.1 ریشتر پایتخت مکزیک را لرزاند و باعث کشته شدن تقریبا 230 نفر شد. مانند مورد سایر زمین لرزه ها ، خسارت ناشی از خود زمین لرزه نبوده است ، بلکه ریزش ساختمان هایی با افراد داخل آنها بوده است و ساختمان های ضد زلزله را ضروری می داند.

 

طی چند دهه گذشته ، مهندسان برای تجهیز بهتر ساختمانها در برابر زلزله ، طرحها و مصالح ساختمانی جدیدی را ارائه داده اند. برای آگاهی از نحوه طراحی ساختمانهای ضد زلزله امروز به ادامه مطلب بروید.

 

قبل از بررسی ویژگی ها ، مهم است که درک کنیم زمین لرزه ها چگونه بر سازه های ساخته شده توسط بشر تأثیر می گذارند. وقتی زمین لرزه اتفاق می افتد ، در فواصل کوتاه سریع و از جهات مختلف ، امواج شوکی را به سراسر زمین می فرستد. در حالی که ساختمانها به طور کلی مجهز به تحمل نیروهای عمودی از وزن و وزن خود هستند ، اما آنها نمی توانند نیروهای جانبی را که در اثر زلزله ساطع می شود تحمل کنند.

 

این بار افقی باعث لرزش دیوارها ، کف ها ، ستون ها ، تیرها و کانکتورهایی می شود که آنها را به هم متصل می کند. تفاوت حرکتی بین پایین و بالای ساختمان باعث ایجاد فشار شدید می شود ، باعث می شود که قاب پشتیبانی شکسته شود و کل ساختار خراب شود

 

چگونه می توان یک زمین لرزه در ساختمان اثبات کرد

برای طراحی یک ساختمان ضد زلزله ، مهندسان باید ساختار را تقویت کنند و نیروهای زلزله را خنثی کنند. از آنجا که زلزله انرژی را آزاد می کند که از یک جهت به ساختمان فشار می آورد ، استراتژی این است که ساختمان به سمت مخالف حرکت کند. در اینجا برخی از روش های استفاده شده برای کمک به ساختمان ها در برابر زلزله وجود دارد.

 

یکی از راه های مقاومت در برابر نیروهای زمینی “بلند کردن” پایه ساختمان در بالای زمین است. جداسازی پایه شامل ساخت یک ساختمان در بالای پدهای انعطاف پذیر ساخته شده از فولاد ، لاستیک و سرب است. هنگامی که پایه در هنگام زلزله حرکت می کند ، مقره ها مرتعش می شوند در حالی که ساختار خود ثابت است. این امر به طور موثری به جذب امواج لرزه ای و جلوگیری از مسافرت آنها در ساختمان کمک می کند.

 

2. نیروهای مقابله با میرایی

شاید بدانید که خودروها کمک فنر دارند. با این حال ، شاید ندانید که مهندسان از آنها برای ساخت ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله نیز استفاده می کنند. کمک فنرها مشابه استفاده در اتومبیل ها ، شدت امواج را کاهش داده و به ساختمان ها کمک می کند تا سرعت خود را کم کنند. این امر به دو روش انجام می شود: دستگاه های کنترل ارتعاش و میراگرهای آونگ.

 

ایندکسر