تمرین عزت نفس

اخطار! این مقاله یک مقاله رایگان می باشد!

طی تحقیقات انجام شده در سال‌های گذشته عزت نفس به عنوان اسکلت روانی شناخته شده است. به همین دلیل است که اکثر اشخاص به نوعی دارای راه‌های ارتقاء عزت نفس دست به گریبان هستند. از این رو یافتن راه‌های ارتقا عزت نفس در بزرگسالان هم به یکی از از محبوب‌ترین موضوع‌ها تبدیل شده است. از همین رو این مطلب از درمانکده را به تحلیل راه‌های ارتقاء عزت نفس در بزرگسالان اختصاص داده‌ایم.

 چرا ارتقا عزت نفس در بزرگسالان مهم زیادی دارد؟

 چرا ارتقا عزت نفس در بزرگسالان مهم زیادی دارد؟

ارتقا عزت نفس سبب تندرست فکری و دیوانه می شود. چون برای ارتقاء عزت نفس می بایست ذهن ها و رفتارهایی را تمرین کنید. بنابراین این تمرین‌ها می‌توانند به مرور دوران به یکی از از رفتارهای شما تبدیل شوند و یه شما کمک نمایند تا به تقویت عزت نفس خویش یاری کنید. به این ترتیب می‌توانید حیاتی بهبود رفتارها و عملکرد خود به افزایش اعتماد به نفس خود نیز کمک کنید.

 راه‌های ارتقا عزت نفس در بزرگسالان

 راه‌های ارتقا عزت نفس در بزرگسالان

 هر چه قدر که سن انسان بالاتر می‌رود نیاز بیش‌تری به افزایش عزت نفس خود را احساس می‌کند. به همین دلیل است که روانشناسان همواره به دنبال راهکارهایی هستند تا کلیدی تقویت عزت نفس به شکل‌گیری شخصیت اشخاص کمک کنند. در ادامه بعضا از موثرترین این راه‌ها را به جهت شما گردآوری کرده‌ایم. لازمه به دست آوردن مهارت تمرین بسیار است. شایستگی و انضباط حاصل از این تمرین به همراه بهره حاصل از مهارت، می‌تواند احساس رضایتمندی بیش‌تری را در شما ساخت کند. به این ترتیب می‌توان به دست آوردن مهارت در راستا دلخواه را یکی از از راه‌های تقویت عزت نفس عنوان کرد. اساسی ورزش نمودن از لحاظ جسمی، فرضی و عاطفی احساس بهتری پیدا می کنید. ورزش کردن همینطور می‌تواند نقش موثری در در اختیار گرفتن و مدیر سلامتی شما داشته باشد. به همین استدلال هست که اشخاص ورزشکار غالبا عزت نفس بالایی هم دارند. حمایت از افرادی که نیاز به امداد دارا‌هستند و خدمت کردن به آنها می‌تواند به شما احساس باارزش بودن بدهد. از این رو می‌توان گفت که یکی از راه‌های همدلی دارای دیگران سرویس کردن به آن ها هنگام نیاز است. انجام کارهای داوطلبانه نیز یکی از از بهترین راه‌های همدلی اساسی دیگران است. حیوانات خانگی به ما عشق سوای شرط می دهند. همین عشق سوای شرط هم رغبت ما به دقت و علاقه را به شکل کاملی تامین می‌کند. این موجودات دوست داشتنی همچنین به مسئولیت‌پذیری و محبت مستمر شما نیاز دارند. در عاقبت می‌توانند شما را از مشکلاتتان بدور کنند. یک عدد از راه‌های ارتقاء عزت نفس اهمیت دادن به خود و علاقه‌مندی‌هایتان است. چون زمانی که شما به ظواهر خویش با می دهید، احساس حساس قیمت بودن می‌کنید. براین اساس می بایست مدام در برنامه روزمره خود، هنگامی را تنها به خودتان اختصاص دهید. روحیه انسان همواره به تغییر‌و تحول نیاز دارد. کار نمودن در یک محفظه دیگر، مسافرت کردن، تفریح حساس عزیزان و گذراندن زمانه بیرون از خانه، انگیزه شما را ارتقا می‌دهد. به جهت اینکه احساس بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشید، بهتر می باشد ارزش‌ها یا بنیادین که زندگی شما قرار هست بر آن محور متمرکز شود را تعیین کنید. آن‌گاه زندگی خویش را نظارت کنید و گزینش نمایید کدام قسمت‌ها اهمیت ارزش‌های شما هماهنگی ندارد. در غایت می‌توانید تغییرات ضروری را اعمال نمایید و از زندگی لذت ببرید. یکی از راه‌های افزایش عزت نفس در بزرگسالان این هست که هر دستاوردی را که در مسیر زندگی خویش به دست آوردن کرده‌اید، فارغ از دقت به میزان آن یادداشت کنید. چون یاداوری دستاوردها همیشه احساس کبر و خرسندی را در باطن فرد ساخت می‌کند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

 تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در این میباشد که در واقع، عزت نفس در برگیرنده‌ی اعتماد به نفس است چرا که اعتماد به نفس یعنی یقین توانمندی‌ها و لینک و پیوند دارای نیروی درونی خویش، ولی برای داشتن عزت نفس ، علاوه بر همین مورد، عشق داشتن به خود واقعی و با ارزش فهمیدن آن نیز از دارای ویژه‌ای برخوردار است.

ویژگی اشخاصی که عزت نفس بالا دارند

ویژگی اشخاصی که عزت نفس بالا دارند

 اشخاصی که از خود و دیگران قدردانی و سپاس می‌کنند، از رویش نمودن استقبال کرده و به دنبال معنا‌ بخشیدن به زندگی خویش میباشند و همیشه لایه‌های وجودی خویش را کشف می‌کنند، کلیدی عزت نفس بالا هستند. اینگونه افراد اکثر زمان ها خودشان تصمیم می‌گیرند ولی با گشودگی پذیرای نظرات و پیشنهادات افراد مالک نظر هم هستند. اشخاص اصلی عزت نفس بالا واقع‌گرا میباشند و تلاش در سوق‌دهی افراد به سمت جنبه‌های مثبت‌ زندگی دارند، آنان می‌دانند ارزش‌هایشان در زندگی چیست و مطابق آن حرکت می‌کنند، به منظور رشد، چالش‌ها را پذیرفته و در صورت عدم‌ پیروزی از اشتباهات خود درس می‌گیرند، همچنین اشخاصی که از عزت نفس بالا برخوردارند دیگران را آنگونه که هستند می‌پذیرند و مهم آغوش باز از انتقادات استقبال می‌کنند زیرا می‌دانند ارزش وجودی آن‌ها به نظرات دیگران بستگی ندارد.

نوشتن توان های خود روی برگه

مهم‌ترین شیوه تقویت عزت نفس انجام این تمرین است. روزانه از یک نفر حسن‌جویی کنید. به اندازه هست از کارهایی که انجام می‌دهند، از صمیم قلب قدردانی کنید و یا از لباسی که به تن دارند، تعریف کنید. اهمیت این عمل مطمئن باشید که علاوه برا دیگران، خودتان نیز احساس خوشایندی پیدا می‌کنید. لازمه تایپ کردن توانمندی‌ها یکی از از راه‌های افزایش عزت نفس تایپ کردن توانمندی‌ها است. اگر این کار را انجام ندهید، در بخش اعظم مواقع زمانی‌که از شما خواسته می‌شود تا اقدامی انجام دهید، می‌گویید “من هیچ کاری بلد نیستم”. ولی چنانچه توانمندی‌های خویش را بنویسید و بدانید که چه ترازو توانمندی دارید در مقابل خواسته دیگران دارای سر و گردنی برافراشته جواب‌گو خواهید بود.

منبعmaryammobaraki.com 

 

ایندکسر