هارد SATA در حجم دیتای زیاد و سرعت کم (سرعت ۶۰۰Mb/sec و ۵۴۰۰-۷۲۰۰ RPM و توان عملیاتی ۶Gb/sec) را مدیریت میکند و قیمت قیمت هارد سرور hp dl380 g7 کمی هم دارد. در رابط های موازی یا Parallel به علت انتقال موازی اطلاعات پهنای باند در بین موارد و دستگاه های مختلف به اشتراک گذاشته می شود و نیازمند پهنای باند بیشتری است در حالی که در Serial Bus های هارد SAS تمامی پهنای باند یک ارتباط به همان دستگاه تخصیص می یابد که موجب افزایش سرعت انتقال می شود. ما کلمه «نظر تئوری» را به کار میبریم زیرا در این فرآیند سربارهایی وجود دارد که سرعت را کمی کند میکند، اما به عنوان یک قاعده کلی یک سری نوار سریعتر از یک دیسک است.

PCIe : این درگاه که عموماً در سرورهای اچ پی روی رایزر ها وجود دارند، نسبت به SAS و SATA استفاده کمتری دارند، اما به علت سرعت بالای انتقال داده ها، در حال محبوب شدن هستند. در حال حاضر، سه هارد دیسک اصلی در بازار سرورها وجود دارد، هارد دیسکهای SATA ، هارد دیسکهای SCSI و هارد دیسکهای SAS که از هارد دیسکهای SATA عمدتاً در زمینه سرورهای سطح پایین استفاده میشود، در حالی که هارد دیسکهای SCSI و SAS به سمت سرورهای میان رده به بالا گرایش دارند. در حالت کلی RAID شبیه اتصال چند درایو سخت به صورت سری است و عمدتاً برای بهبود عملکرد و ذخیره سازی درایوهای هارد استفاده میشود.

درایوهای هارد سرور از پایداری و اطمینان بیشتری برخوردار هستند. هارد دیسکهای مکانیکی معمولی از hot swap پشتیبانی نمیکنند. میزان انتقال خارجی و سرعت انتقال داخلی هارد دیسکهای SCSI بسیار بیشتر از هارد دیسکهای معمولی است. در سمت مقابل SAS ادامه دهنده راه رابط قدیمی SCSI است. سرعت انتقال داده در هر ثانیه به ترتیب میتواند به 160 مگابایت و 320 مگابایت برسد. یکی از موارد مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که هارد سرور باید با کمترین تأخیر به درخواست ها پاسخ داده و سطح بالایی از یکپارچی را برای داده فراهم نماید.

پاسخ این است که بستگی دارد. از آنجایی که سرور به 24 ساعت کار بدون وقفه نیاز دارد و اساساً مدت زمان اجرای بسیاری از سرورها به صورت ماهانه یا سالانه محاسبه میشود، در حین نگهداری فقط برای مدتی کار با آن متوقف میشود. این چراغ دارای 6 حالت است که وضعیت هارد سرور را نمایش میدهد. البته هارد درایوهای SSD معایبی نیز دارند، از جمله آن میتوان به هزینه بالاتر آن نسبت به هاردهای HDD اشاره نمود، اما این مشکل نیز امروزه با توسعه سرویسهای ابری و ذخیرهسازی آنلاین تا حدی حل شده است. استفاده از هارد درایوهای سروری Entry اچ پی، کمترین هزینه را دارد و در عین حال، قابلیت اطمینان، قربانیِ این کم هزینه بودن نمیشود.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد هارد سرور 10k لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر