در تذکرۀ نصرآبادی از شعرایی چون استاد علیقلی، پیرحسن، طاهر عطار مشهدی، و حاتم بیک نام برده شده است که افزونبر شاعری به شغل عطاری نیز مشغول بودهاند (1/202، 205، 433، 462). از طاهر عطار مشهدی با نام طاهر تربتی در تذکرۀ ریاض الشعرا نیز یاد شده است (واله، 2/1290). مسعود سعد، نخستین شاعر شهرآشوبسرا، اشعاری دربارۀ عنبرفروش و عطار سروده است. این متخصصین از یک سو به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه و از سوی دیگر در کلینیک های طب سنتی مشغول به فعالیت در این حوزه هستند. کار عطاری ممکن است در ابتدا تصوری از شغلی قدیمی و گرد و خاک گرفته را برای شما تداعی کند، ولی امروزه بسیاری از خانوادهها به سبب مشکلات و عوارض مواد غذایی صنعتی و کارخانهای، به سبک غذایی سالم و سنتی گرایش پیدا کرده اند و به همین علت عطاریهای آنلاین مدرن در حال گسترش هستند.

برای خرید محصولات بهداشتی مانند صابون ها و شامپوهای گیاهی مختلف که خاصیت های متنوعی نیز دارند، برای تهیه ی مکمل های غذایی گوناگون و حتی مواد غذایی که همگی علاوه بر اهداف دیگر در طبیعی و مفید بودن مشترک هستند. اما در عطاری ها چنین موضوعی وجود ندارد و داروهای گیاهی که توسط عطاری ها فرمولاسیون شده و ترکیب می شوند و در نهایت عرضه می گردند، متریال و عناصر اصلی این داروها را ممکن است از هر مکان و منابعی که وجاهت و اعتبار خاصی ندارند، تهیه کنند و حتی گاهاً فاقد نشان سیب سلامت می باشند و از تاریخ تولید و انقضاء نیز برخوردار نیستند.

در داروخانه ها داروهای گیاهی که عرضه می شوند محصول شرکت های معتبر هستند و دارای نشان سیب سلامت می باشند و از تاریخ های تولید و انقضاء برخوردارند. برخی از این افراد داروهای شیمیایی را از داروخانه تهیه می کنند و به هر نحوی آنها را خرد می کنند و می کوبند و با مخلوط گیاهانی که در اختیار دارند، ترکیب می کنند و به مشتریان خود عرضه می کنند. فروش دارو تنها در اختیار داروخانه ها است که این داروها می تواند داروهای شیمیایی و یا داروهای عطاری جاودان طب گیاهی باشد. در حال حاضر مباحث موجود تنها مربوط به عطاری ها نیست و متأسفانه افراد بسیاری به نام طب سنتی وارد این حوزه شده اند و با تجویز دارو برای مردم فرایندهای درمانی انجام می دهند.

در بسیاری از موارد دیده شده در ترکیبات دارویی که توسط این افراد به فروش می رسد، ترکیبات شبه آمفتامین ها مانند شیشه و کراک به کار رفته است و مصرف کننده نه تنها به دام اعتیاد گرفتار شده، بلکه دچار مشکلات قلب و عروقی نیز شده است. گاهاً در ترکیبات دارویی که عرضه می کنند از مخدرها مانند آمفتامین ها استفاده می کنند و آنها را به عنوان داروهای لاغرکننده به فروش می رسانند و به تبع مصرف آنها اعتیاد را برای مصرف کننده به همراه دارد. گاهاً نیز در ترکیبات دارویی خود از کورتن استفاده می کنند و با خرد کردن و کوبیدن آن و ترکیب در دارویی که قرار است عرضه کنند، آن را به عنوان داروی چاق کننده به فروش می رسانند.

ایندکسر