از روش DXA هیچ عارضه ای مورد انتظار نیست . برای انکه اولین علائم استئوپروز در رادیوگرافی ساده استخوان ظاهر شود باید بیش از ۳۰% توده استخوان از بین رفته باشد و از اینرو برای سنجش تراکم استخوان رادیوگرافی روش مناسبی نیست چراکه کاهش سی در صدی توده استخوان با افزایش قابل ملاحظه ریسک شکستگی همراه می باشد. پوکی استخوان در نوجوانان معمولاً تا زمانی که استخوانی از او نشکند تشخیص داده نمیشود. این امر به پزشک این امکان را می دهد تا در صورت لزوم نظارت بر بیماری یا معالجه خاص را شروع کند . این امر نمی تواند منجر به غفلت از این بیماری در آقایان شود؟ میزان مصرف ویتامین A از پیش آماده شده را به کمتر از 2000 واحد در سنجش تراکم استخوان bmd روز کاهش دهید. میزان اشعه مورد استفاده بسیار کمتر از یک دهم دوز اشعه ایکس استاندارد برای قفسه سینه است، و کمتر از قرار گرفتن در معرض تابش طبیعی در یک روز است.

تراکم استخوان نرمال خبر خوش اینکه بعضی از شیوههای درمانی و عادات سالم به تقویت استخوانها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری میکند. عکسبرداری با اشعه ایکس نوعی آزمایش غیر تهاجمی پزشکی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماریها کمک می کند. تمرینی که شما را وادار به مقابله با نیروی گرانش زمین می کند – ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی سریع یا آهسته دویدن – به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند. هیچ منبع تابشی بعد از آزمون در بدن بیمار باقی نمی ماند. مقدار بافت نرم را میتوان از کل کم کرد و آنچه باقی میماند تراکم مواد معدنی استخوان بیمار است.

تراکم استخوان یعنی چه چگونه می توان با رژیم غذایی و ورزش از پوکی استخوان جلوگیری کرد؟ با این حال، از اشعه ایکس می توان علاوه بر DXA، استخوان های شکسته در ستون فقرات یا جاهای دیگر را تشخیص داد. بنابراین می توان از آن حتی در كودكان و خانمهای حامله هم در صورت نیاز استفاده نمود بدون اینكه خطری متوجه آنها باشد. رتینول نوعی ویتامین A از پیش تنظیم شده ی موجود در مکمل ها است. اسکن تراکم استخوان، که با نام سنجش میزان جذب دوگانه انرژی اشعه ایکس (DXA كه مخفف عبارت Dual energy X-ray absorptiometry) و یا تراکم سنجی استخوان نیز نامیده می شود، نوعی از تکنولوژی برگرفته از پرتو ایکس است که برای اندازه گیری میزان از بین رفتگی استخوان استفاده می شود.

پیچ خوردگی: پیچ خوردگی نوعی آسیب مفصلی است که در آن مفصل بشدت کج شده و بدنبال آن رباط های اطراف مفصل کشیده شده و یا پاره میشوند. تغییر شیوه زندگی و در راس آن فعالیت بدنی و تغذیه می تواند نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان داشته باشد و با توجه به شیوع دیسکوردنس ستون فقرات و فمور کماکان سنجش تراکم استخوان در دو سایت مختلف ضروری به نظر می رسد. این نمره مشخص میکند که آیا تراکم استخوان شما عادی، کمتر از عادی یا در حد پوکی استخوان است. بعد از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین D نیز در متراکم کردن استخوان موثر است.سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان (به انگلیسی: Bone Mineral Densitometry) یا به اختصار BMD روش متداول برای سنجش مقدار تراکم استخوانهای بدن و استئوپروزیس (Osteoprosesis) یا پوکی استخوان است. البته لازم است که از سلامت کشک مصرفی اطمینان داشته و انواع استاندارد و پاستوریزه آن را مصرف کنید.

ایندکسر